Zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli - jest to choroba dróg oddechowych,która jest wywołana poprzez wirusy lub infekcje bakteryjne u osób które przebywają w miejscu gdzie wdychają dym tytoniowy bądź osoby palące tytoń. Czynnik bakteryjny który tworzy tę chorobę można stwierdzić dopiero, gdy chory odkrztusza ropną wydzielinę, lecz infekcji wirusowej stwierdzić nie można.Leczenie wszystkich postaci choroby jest najczęściej objawowe, trzeba wtedy zastosować farmakoterapię która działa na obniżenie gorączki i dobrze działa na odkrztuszanie.Najważniejsze jest by rzucić palenie.

Zapalenie oskrzeli - dlaczego chorujemy?


Z oceny wynika, że ponad 80proc. wszystkich ataków na oskrzela są przez  wirusy. Zarażamy się nimi przede wszystkim drogą kropelkową, zatem wystarczy, że ktoś chory na nas kichnie w autobusie i nas zarazi. Osoba chora nie musi mieć zapalenia oskrzeli, wystarczy zwykłe przeziębienie.Wirusy nie u każdego atakują te same okolice. Nie raz  wywołają tylko katar, kiedy indziej zapalenie spojówek czy też  infekcję w oskrzelach.Zawsze wirusy atakują gdy człowiek jest osłabiony.Łatwo wtedy się od kogoś zarazić bądź złapać infekcje podczas powrotu z pracy czy też innego miejsca.
Zapalenie oskrzeli  może rozwinąć się bardzo szybko - doba, dwie, ale potem objawy utrzymują się długo, nawet mogą do 3 -tygodni. Napadowy kaszel i uporczywy, niekoniecznie gorączka, są to główne objawy tej choroby. Lekarz zaleca jedynie leki przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe.


Zapalenie oskrzeli - jak należy postępować?


Niezbędny jest wypoczynek w domu. Żeby uniknąć poważnych powikłań trzeba do końca się wyleczyć. Nie można hamować kaszlu.Chodzi o to by oczyścić oskrzela z zalegającej wydzieliny.Lekarz przeważnie zaleca leki inne na noc a inne na dzień.W dzień by oczyścić  oskrzela wykrztuśne a na noc umożliwiające jej przespanie.Zaś w przypadku małych dzieci stosuje się metodę preparatem w nebulizacji.Oklepywanie jest pomocne by rozrzedzona wydzielina opuściła drogi oddechowe. Trzeba stosować je prawidłowo (zawsze od dołu pleców w kierunku głowy, ręką ułożoną w daszek) jest to bardzo ważne. Jeżeli nie wiemy dokładnie jak to wykonać musimy zgłosić się do lekarza by nam to zinstrumentował. Zwłaszcza u ludzi starszych i małych dzieci,ciężki przebieg ma zapalenie oskrzeli, że kończy się pobytem w szpitalu.Może okazać się niebezpieczne myślenie ,że to nic poważnego.

Zapalenie oskrzeli - rodzaje zachorowań.


Zasadniczo wyróżniamy trzy, główne typy zapaleń oskrzeli: zapalenie ostre, podostre oraz przewlekłe.


Ostra odmiana chorobowa jest przeważnie spowodowana zakażeniem wirusowym i wbrew pozorom nie ma żadnego związku z odmianą przewlekłą, która stanowi wynikową działania szkodliwych czynników środowiskowych takich jak dym papierosowy. Natomiast podostre bywa skutkiem nad reaktywności oskrzeli po przebytym zakażeniu.

Ostre zapalenie oskrzeli


Na ostre zapalenie oskrzeli objawy zachorowania nie są tożsame z objawami wejścia w przewlekły stan zapalny.  Wyraźnymi objawami są: utrzymująca się wysoka gorączka, kaszel trwający nawet trzy tygodnie, bóle mięśni oraz świszczący oddech.Można zaobserwować podczas odkrztuszania pojawianie się żółtawej albo zielonkawej plwociny.Bardzo często objawami są :ból gardła nieustający,problem z przeżuwaniem. Te objawy bardzo negatywnie wpływają na nasze samopoczucie.Zażywanie doraźnych środków farmaceutycznych zazwyczaj nic nam nie daje. Usuwają one tylko objawy a nie przyczyny zakażenia.
Gdy mamy ostre zapalenie często je lekceważymy, gdyż objawy nie są bardzo dokuczliwe. Gdy nie ustanie nam podwyższona temperatura (38 stopni Celsjusza ) będzie to oznaką, że powinniśmy udać się do naszego lekarza. Zlekceważenie objawów oraz przechodzenie choroby może nawet przeobrazić się w zapalenie płuc i innych przewlekłych chorób płucnych.Narażone najbardziej są osoby które nałogowo palą tytoń bądź przebywają w miejscu gdzie występuje dużo za czyszczonego powietrza przez palące inne osoby.


Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli


Gdy mamy napady duszności bądź utrzymujący się kaszel który trwa nawet do paru miesięcy to znak, że prawdopodobnie chorujemy na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Kaszel zazwyczaj dokucza nam najbardziej w godzinach rannych oraz gdy nadchodzi wiosna.Chory po przebudzeniu ma problemy z równym oddychaniem .Takie objawy po pewnym czasie są dla nas obciążeniem i uniemożliwia prawidłowego funkcjonowania. Przewlekle zapalenie oskrzeli jest trudne do rozpoznania. Niektóre osoby nawet nie wiedzą ,że na to cierpią i znoszą to w niewiedzy.